Phandalin leży w pobliżu granicy dwóch regionów – Północy Wybrzeża Mieczy i ziem należących do Waterdeep. To bardzo ciekawa kraina o mrocznej historii pełnej bitew. Odwiedzimy Jezioro Martwych Ludzi, Góry Miecza, Ogród Krypt i miasteczka w dolinie Dessarin.

Historia pochodzi z podręcznika Zapomniane Krainy: Opis świata, do 3 edycji. Wspominam też wydarzenia z Eye of Myrkul. Pamiętaj, że zawsze możesz po prostu sięgnąć po Essential Kit!

Krótka historia Północy Wybrzeża Mieczy

Dawno temu, region nazywany dziś Północą Wybrzeża Mieczy, należał do Illefarn, królestwa ludzi i krasnoludów. Istniało ono aż do powstania Evermeet, na kilkaset lat przed rozpoczęciem obowiązującego sposobu liczenia lat, Rachubą Dolin. Przez kolejne wieki, przez ziemie te przetoczyły się hordy orków. Z tego powodu, długo pozostawały niezamieszkane. Cywilizacja powróciła wraz z rozwojem Waterdeep, którego mieszkańcy przepędzili potwory za Grzbiet Świata. W tym czasie powstał Luskan i osady w dolinie Dessarin, jak Secomber, Trzy Dziki lub Długie Siodło.

Najciekawsze miejsca wokół Phandalinu

Fragment mapy z 3 edycji Dungeon & Dragons. Jak pewnie pamiętasz, Phandalin leży wśród wzgórz u stóp Gór Miecza, na wschód od Wysokiego Traktu.

Jezioro Martwych Ludzi

Grając w NWN2, to właśnie to bagno odwiedzamy już na początku gry. Znane jest też pod elfią nazwą Merdelain, tłumaczoną na angielski jako Slow Marching Court. (Masz pomysł, jak to przetłumaczyć? :D)

Bagno nie powstało w naturalny sposób. W 615 RD, król Uth VII szukał pomocy w walce z goblinoidami u dawnego maga królewskiego, licza Iniarva. Otrzymał wybłaganą pomoc, choć pewnie nie w takiej formie, jakiej się spodziewał. Licz przywołał wody oceanu i zalał nimi krainę, pochłaniając obie strony konfliktu. 😉 Kiedy wody cofnęły się, pozostało po nich słonowodne bagnisko i ruiny. Od tego czasu, potworów jedynie przybywa, a ziem nigdy nie udało się odzyskać.

Przez Jezioro Martwych Ludzi prowadzi Wysoki Trakt, droga z Waterdeep do Luskanu. Kilkukrotnie próbowano przesunąć ją tak, by omijała niebezpieczne grunty. Jakaś wredna magia sprawia jednak, że bagno podąża za traktem, związane z nim nierozłącznie.

Przemierzając Merdelain trzeba uważać na gibberingi, hydry, sivy, bullywugi i, oczywiście, zastępy nieumarłych. Żyją tam także dwa bliźniacze czarne smoki, Voaraghamanthar i Waervaerendor.

Góry Miecza

Góry Miecza są domem orków, które przez lata wojowały z trollami. Gdy tych zabrakło, celem orków stało się Waterdeep. Niestety (!), żaden z ataków nie zakończył się dla nich sukcesem, a w obronie miasta dwukrotnie stanęły smoki.

Jednym z nich jest Palarandusk, złoty smok mieszkający w pobliżu. Na co dzień, strzeże on małej górniczej osady gnomów – Ieirithymbul – leżącej w dolinie Felrenden, na południe od Phandalinu.

Ogród Krypt

W 5e, Las Kryptogród (wybierz sobie ładniejszą nazwę), znany też jako Tsordvudd, co jest pozostałością po krasnoludzkiej krainie Besilmer.

Ogród Krypt jest domem kilku druidów z Kręgu Świtu. Zapewnią oni schronienie każdemu, kto złoży obietnicę, że nie powali drzew, a także złoży darowiznę w imieniu Silvanusa lub Mielikki.

W sercu lasu znajdują się ruiny elfiego zamku, zamieszkałe obecnie przez sowodźwiedzie i drzewce. Wiedzie tam trudna do odnalezienia ścieżka oznaczona symbolami księżycowego światła, widocznego tylko w nocy.

Dolina Dessarin

Trzy Dziki

Miasto jest podobno miejscem, w którym zwykł odpoczywać Gwaeron Wichura. Znajduje się na styku Długiej Drogi i Drogi Evermoor. Słynie z handlu wierzchowcami. Można tam również zatrudnić przewodników po Północy.

Yartar

Położony w miejscu, gdzie Surbrin wpada do Dessarin, Yartar konkuruje z Trzema Dzikami. Choć zwykle rywalizacja ta przybiera raczej przyjazną formę, niekiedy robi się gorąco. W Yartarze produkuje się barki. Ściągają tam także poszukiwacze przygód, by oddać cześć Tymorze.

Czerwony Modrzew

Siedem dni na północ od Waterdeep, na styku trzech szlaków, znajduje się Czerwony Modrzew – wieś, która słynie z niedobrego placka, zrobionego z orzechów, ciecierzycy, korzeni i skrawków indyka oraz dzikiego ptactwa. Z ciekawostek, we wsi znajduje się karczma obsługiwana przez pancerny koszmar.

Złote Pola

To spichlerz całego Waterdeep i okolic, aż 75 km² farm. Urodzaj Złotych Pól okazjonalnie kusi barbarzyńców z Dzikiego Pogranicza, dlatego nigdy nie brakuje tam pracy dla poszukiwaczy przygód.

Kamienny Most

Kamienny Most powstał tysiące lat temu. W granicie, z którego jest wykonany, można odnaleźć symbol Beslimer. To długi na ponad trzy kilometry łuk, o około 120 metrach wysokości, 4,5 metra szerokości, pozbawiony balustrad, czy innego zabezpieczenia.

Most jest poświęcony Moradinowi.

Losowe spotkania wokół Phandalinu

Wylosuj sobie pomysł na następną sesję w tym regionie! Wszystkie potwory podlinkowałam do D&D Beyond. 🙂

k20
1Staruszka, która prosi o pomoc w odprowadzeniu jej do chatki na skraju Jeziora Martwych Ludzi, w rzeczywistości jest sobowtórniakiem.
2Drwale z Kheldell ścięli drzewa w niedozwolonym miejscu, co oburzyło druidów z Kręgu Świtu. Ktoś musi zażegnać ten spór.
3Vidigoia nie jest lubiana w Yartarze, bo jej rodzina pochodzi z Trzech Dzików. Potrzebuje pomocy, by zyskać uznanie nowych sąsiadów. Może zainscenizowanie bohaterskiego czynu…?
4Gnomy z Ieirithymbul są uwięzione w kopalni, od kiedy wywerna wije sobie gniazdo w jej wejściu. Najwyraźniej uznała gnomy za dobrą, świeżą kolację na kolejne dni.
5Grupa kultystów próbuje przejąć kontrolę nad nieumarłymi z Jeziora Martwych Ludzi, by posłać ich do ludzkich siedlisk.
6Kilku farmerów może potrzebować pomocy podczas polowania na hydrę z Jeziora Martwych Ludzi. Jej skóra, jako okrycie, zapewni ciepło uprawianym malinom, a przedłużenie zbiorów pozwoli farmerom przetrwać zimę.
7Grupa krasnoludów poszukuje pamiątek z czasów istnienia Besilmer. Zapłacą za każdy odnaleziony symbol koła ponad pługiem.
8Na jednej z farm Złotych Pól grasuje ankheg! Farmerom jest to na rękę, bo spulchni on ziemię. Nie cieszą się jednak właściciele trzody…
9W Trzech Dzikach rozpoczyna się targ konny. Będą też wyścigi, a za pierwsze miejsce jest wspaniała nagroda – doskonały wierzchowiec.
10Za drużyną ciągnie się zapach zgnilizny. To dlatego, że od zachodu słońca podąża za nimi pewien ghast, a z nim duża grupa ghouli i szkieletów, które na pewno wylazły z bagien.
11W okolicy są gobliny! Wylazły ze swych nor na wzgórzach, przepędzone przez rodzinę dzikołaków.
12Dwóch kamiennych gigantów rzuca sobie głazem dla zabawy. Pech chciał, że ten głaz skrywa w środku wielki kawał nefrytu, wydobyty na prywatne potrzeby pewnego możnego z Waterdeep.
13Grupa Jeźdźców z Nesme przybyła w te strony Dzikiego Pogranicza w pogoni za trollami. Niekoniecznie mają jednak ochotę wracać do domu, na Wieczne Wrzosowiska.
14Uparty gryf pożera konie hodowcy z Trzech Dzików. Dobrze zapłaci za wyeliminowanie problemu na stałe.
15Ta paskudna wiedźma potrafi poruszać się bezszelestnie i naśladować odgłosy zwierząt. Będzie wiodła bohaterów w pułapkę!
16Na granicy Ogrodu Krypt grasuje para ettercapów. Towarzyszą im liczne pająki!
17Ta piękna pieśń może oznaczać tylko harpie, polujące na wędrowców przemierzających Wysoki Trakt.
18Nieopodal Echa Fal, w oddalonej od wszelkich ścieżek jaskini, żyje małe stado gorgon. Ciekawe, kim są ludzie zamienieni w kamień, wszędzie wokół…
19W Czerwonym Modrzewiu zbiera się grupa, która chce złapać kilka hipogryfów na wierzchowce.
20Pewien mag szuka pomocy w wytropieniu pseudosmoka z Ogrodu Krypt. Chce uczynić go swoim chowańcem.

Pomysły na przygody po zagraniu Zaginionej Kopalni Phandelvera

Gwaeron Wichura

Mówi się, że Gwaeron Wichura ma ulubiony zagajniczek, na zachód od Trzech Dzików. Spotkanie z bóstwem może być bardzo ciekawym przeżyciem. Gwaeron sprzeciwia się wszystkim, którzy polują dla sportu. Może więc zaangażować bohaterów w walkę z lokalną arystokracją.

Podróż na Północ

W dolinie Dessarin łatwo o przewodników po Północy. To dobra okazja, by bohaterowie zatrudnili kogoś takiego i wybrali się aż za Grzbiet Świata. Sama wędrówka przez Dzikie Pogranicze może być niezłą przygodą, w trakcie której wykorzystasz powyższą tabelę. Później, największym wyzwaniem będzie pokonanie wysokich, stromych gór, w których żyje mnóstwo potworów. A jakże! 😉

Macki krakena

Pewien sobowtórniak, Semmonemily, chcąc przejąć władzę w Yartarze, wykorzystuje dwie różne organizacje. Dłonie Yartar, skłóconą gildię złodziei, oraz klan szczurołaków, któremu przewodzi illithilicz Nalynaul Wyschnięty. Jego celem jest zamordowanie wodnego barona i zajęcie jego miejsca. Tajemnymi władzami miasta miałyby się stać Dłonie Yartar, a tymi z kolei władałoby Towarzystwo Krakena.

Smoki z bagien

Po upadku królestwa Uthtower, kiedy Iniarv dał początek Jezioru Martwych Ludzi, regionem rządził czarny smok Chardansearavitriol, znany bardziej jako Ebondeath. Przymuszony przez kapłana Myrkula, w 922 RD został drakoliczem, a Kult Smoka oddawał mu cześć, znajdując siedzibę w mauzoleum stworzonym w wieży Uthtower. W 1202 RD, za sprawą Myrkula, Ebondeath został zdezintegrowany.

Sekta rozpadła się w Czasie Kłopotów, wraz ze zniszczeniem Myrkula. Szczątki boga spłynęły wtedy z Morza Mieczy do wód Jeziora Martwych Ludzi. Tkwiąca w nich moc ożywiła zatopione tam ciała orków i ludzi z Uthtower, tworząc przeróżnych nieumarłych.

To sprawiło, że Kult Smoka na nowo zainteresował się bagnem. Rozpoczęto poszukiwania mauzoleum, a o pomoc został poproszony inny czarny smok, Voaraghamanthar. Jak wiadomo, smoki są sprytniejsze od fanatyków.

Historię tę opowiada scenariusz Eye of Myrkul. Jeżeli masz dostęp do Dungeon Magazine #73 i znasz angielski, bardzo polecam! Pojawiają się tam bardzo ciekawe artefakty, jak Pierścienie Myrkula lub Bliźniacze Korony Myrmoranów (dawnych władców Uthtower i Yarlith). Na D&D Beyond jest też przygoda

Po zagraniu Zaginionej Kopalni Phandelvera warto pokręcić się jeszcze trochę po okolicy, ale mimo wszystko, najciekawiej będzie zmienić region. 😉 Dolina Lodowego Wichru, Wysoki Las i moje ulubione lokacje w Zachodnich Ziemiach Centralnych pojawią się wkrótce na blogu. Zanim zabiorę się za ich opracowywanie, daj mi znać, co jest najbardziej przydatne. Historia, tabele losowych spotkań, pomysły na kampanie? A może bardziej złożone scenariusze? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *