Tajemnice Wysokiego Lasu

Tajemnice Wysokiego Lasu

Las bardzo często stanowi tło dla wydarzeń w moich sesjach RPG. Wychowałam się w lesie i lubię w nim być. Z łatwością umiem przywołać zapach mchu, igieł i kory rozkładającej się w ściółce. Z przyjemnością będę twoim przewodnikiem po Wysokim Lesie, na północy Faerunu.

Wysoki Las – pradawna puszcza

Wysoki Las pamięta czasy, gdy krainami rządziły smoki i imperia elfów. Pod korzeniami starych drzew kryją się tajemnice dawno zapomnianych cywilizacji. Małe plemiona leśnych elfów wciąż przemierzają knieję, stanowiąc jedno z wielu zagrożeń dla wędrowców. Od jakiegoś czasu, część z nich zabiega o zjednoczenie klanów. Zajęte swoimi sprawami, mogą przeoczyć intruzów, ale należy wystrzegać się także innych mieszkańców lasu – centaurów, baśniowców, a przede wszystkim drzew.

Pod koronami ogromnych dębów, prawie każdego dnia miejsce ma jakieś podniosłe wydarzenie, którego echo tylko czasem dociera poza granice Wysokiego Lasu. Puszcza obfituje w miejsca wielkiej mocy, znajdują się tam liczne portale, połączenia z Podmrokiem oraz miejsca kultu bogów natury.

Kilka pomysłów na przygody w Wysokim Lesie

Czego górnicy nie przewidzieli

Gwiezdne Góry okazjonalnie wabią górników łasych na bogate złoża żelaza i niklu. Jak dotąd, ani jedna ekspedycja nie zdołała założyć tu kopalni, ale kolejna wyprawa zmierza już do Wysokiego Lasu. Górnicy pod przewodnictwem Mauve Loens są znacznie lepiej przygotowani…

Po czyjej stronie staną poszukiwacze przygód? A może pomogą górnikom zawrzeć przymierze z elfami i innym mieszkańcami tej mistycznej okolicy?

Szczyty Gwiezdnych Gór uważa się za miejsce bogów, którzy odwiedzają je pod postacią zwierząt. Mieszkają tam driady, leprekauny, skrzaty, najady, nereidy, centaury, pojawiają się jednorożce… Jeżeli górnicy nie dadzą sobie wyperswadować wydobywania rud – problem na pewno szybko się zaogni.

Może to i dobrze, baśniowe istoty znają wiele sztuczek. Zawsze, gdy pojawiają się na sesji RPG – jest co robić. 😉

Niektóre elfy twierdzą, że z grani Gwiezdnych Gór wyrastają ogromne kryształy. Oświetlone przez księżyc, tworzą sieć odbitego światła, która zmienia się w świetlne znaki podczas każdej pełni. Podobno wówczas otwiera się tam portal na inny plan. Inni twierdzą, że kryształy zyskują wtedy moc wskrzeszania.

Jeśli to wszystko prawda, pozostaje odnaleźć drogę na ukryty szczyt, gdzie znajduje się krąg spiczastych obelisków.

Zapomniane Krainy, Opis świata do 3e.

Nad Potokiem Jednorożca

Nad Potokiem Jednorożca, drużyna zastała kilka młodych kobiet, szykujących się do rytuału. Jeżeli nikt im nie przeszkodzi – powitają jednorożca wysłanego im przez bogów natury. Gracze mogą zaangażować się w scenę lub obserwować ją z ukrycia, dopóki nie zostaną wykryci (pamiętaj o pasywnej percepcji!).

Jednorożec przybył, by pomóc kobietom dostarczyć pewien artefakt do serca lasu. Na pewno zgodzą się na pomoc dobrych poszukiwaczy przygód, jeśli ci przyrzekną strzec sekretów kniei.

Artefakt jest darem od Lurue, patronki jednorożców. Wybrała ona trzy dziewice, które poniosą kolejno czarę, dzban i nabierak wykonane z miki. Artefakty te mają się przydać, gdy w lesie zjawią się naturobójcy. Dla graczy nie będą miały większej wartości, ale jeśli zdecydują się zabrać przedmioty – wiesz pewnie, jak to się skończy.

To zadanie jest przede wszystkim pretekstem do zagłębienia się w Wysoki Las z przewodnikami. 🙂

Żałoba leśnej elfki

Po śmierci męża, Eos zmierza na Zaginione Szczyty, by spotkać swojego ukochanego. Wie, że znajdują się tam Fontanny Pamięci, ukazujące widoki z przyszłości. Nie wie jednak, że kiedy wejdzie do wody – nie spotka męża, a zostanie teleportowana w przypadkowe miejsce.

Gracze mogą spróbować ją powstrzymać lub zostać wysłani przez rodzinę Eos, by ją odnaleźć. Jeżeli wejdą do Fontanny Pamięci – oni również przeniosą się w losowe miejsce, zupełnie inne niż elfka. Tutaj przyda się magia poznania. 🙂

Warto wiedzieć:

W Wysokim Lesie znajdują się szczątki Karsusa

Z podręcznika do 3 edycji wiemy, że w samym środku Złowieszczego Lasu znaduje się kopiec z czerwonego kamienia – to pod nim znajdują się szczątki Karsusa. Jest on sercem kręgu magicznego chaosu, który opanował pierścień drzew i uczynił z nich strażników. Wewnątrz żyją wynaturzenia, jakich nie sposób spotkać w innych częściach Faerunu.


Planujesz odwiedzić Wysoki Las? A może znasz już jakiś przepis na dobrą przygodę w tej lokacji? Daj znać w komentarzu. 🙂

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *