Jesień w Zapomnianych Krainach

Jesień w Zapomnianych Krainach

Szukasz pomysłu na jesienną sesję w Faerunie? Dyniowych przyjęć i pełnych grozy spotkań opisano już wiele. Tu zaczerpniesz inspiracji do przygód bazujących na faeruńskim kalendarzu. Opisałam święta kultów z rozmaitych panteonów. Wspomniałam też o kilku ważnych rocznicach.

Pamiętaj, że na przełomie lat, niektórzy bogowie mogli być akurat martwi lub uwięzieni. Nie znajdziesz tutaj też cyklicznych świąt, występujących każdego dekadnia lub miesiąca. 🙂 Miłej lektury!

Eleint

Jesień zaczyna się w trakcie Gaśnięcia, dziewiątego miesiąca roku. Siódmego eleinta obchodzone jest jedno z dwunastu świąt ku czci Waukeen – Spryndalstar. To dzień podkreślający znaczenie magii, świetna data dla magicznych targów i znajdowania sponsorów dla badań nad naturą magii.

Kilka dni później, 16 eleinta, jest rocznica śmierci Bhaala, który zginął w Czasie Kłopotów, w 1358 RD. (Zabity przez Cyrica za pomocą Zguby Bogów, czyli boga Maski pod postacią miecza).

21 eleinta, w równonoc jesienną, niektóre kościoły różnych panteonów obchodzą swoje święta. Wyznawcy bogini avarieli, Aerdrie Faenyi, tańczą w powietrzu, a czciciele Rillifane’a Rallathila wśród drzew, podziwiając ich nowe barwy podczas Transformacji. Kult Mielikki oddaje cześć swej pani, a uthgardzkie klany spotykają się, by umocnić sojusze i odprawić rytuały. Z całą pewnością, nie tylko z tego powodu to bardzo magiczna noc.

Obfite Plony

Z końcem dziewiątego miesiąca i przed rozpoczęciem dziesiątego odbywają się Obfite Plony. To czas uczt związanych z jesiennymi zbiorami i data wyznaczająca najwyższy czas na ostatnie podróże przed zimą. Według tradycji, kto zamierza wyruszyć w drogę, robi to właśnie następnego dnia. Poza niziołkami, które świętują dalej (jak zwykle, pierwszego dnia miesiąca).

W wielu regionach jest to czas rocznic istotnych wydarzeń, które miały miejsce właśnie tego dnia z uwagi na jego podniosłość. Władcy przyjmują audiencje, odnawiane są przysięgi i rozkazy. Gildie kupieckie spotykają się, by omówić politykę cenową, a zwykły lud bawi się na jarmarkach i festynach.

Jest też tradycja, według której krasnoludy tego dnia piją tylko wodę (a elfy rosę, ale to nikogo nie zdziwi) – jednak od pewnego czasu odchodzi ona w niepamięć. 😉

Pomysł na background: Mówi się, że dzieci urodzone tego dnia są ulubieńcami Tymory. Istnieją też legendy o ludzkich kobietach urodzonych w Obfite Plony, posiadających dziwaczne zdolności, jak… Mentalna kontrola nad zachodzeniem w ciążę. Pytania kierujcie do Eda Greenwooda!

Marpenoth

Miesiąc rozpoczyna następne ze świąt kościoła Waukeen – Marthoon. Tego dnia podkreśla się ważną rolę strażników i najemników strzegących kupców. 9 marpenotha, wyznawcy Marthammora Duina po raz kolejny w roku proszą boga o błogosławieństwa w przyszłych bitwach. Dwa dni później, 11 dnia miesiąca, kult Hoara celebruje Nadchodzącą Zagładę. Według Wyznań i Panteonów, “święto to upamiętnia sprawiedliwość, której stanie się zadość, zemstę, która zostanie dokonana, i dobre uczynki, których pamięć nigdy nie powinna zaginąć”. Cały dzień grają na bębnach i składają przysięgi. Dokonują też czegoś, co określono jako “wyczerpujące akty oczyszczenia”. 💩

Marpenoth to także czas ważnych rocznic. W tym miesiącu, w 1358 RD, zakończył się Czas Kłopotów. 15 marpenotha jest zatem rocznica apoteozy Midnight, która została nową Mystrą (i niedługo później, w 1385 DR, znowu zginęła – zabił ją, tak, Cyric! – by odrodzić się w latach 1479-87 RD, po Wydarzeniach-O-Których-Się-Nie-Mówi). 😉 Rocznica zakończenia Czasu Kłopotów jest istotna też dla innych kultów. Tego dnia zginął Myrkul, powrócił Torm, Cyric – jak Midnight – został bogiem.

22 marpenotha kult Tymory obchodzi święto uważane za rocznicę rozpadu Tyche, a więc i narodziny Pani Szczęścia (i jej złośliwej siostry Beshaby). Ostatniego dnia miesiąca, tylko w latach 1372-1383 RD, w Twierdzy Zhentil odbywa się doroczna impreza Cyrica. 30 marpenotha odbywa się też faeruńskie Halloween z przygody Waterdeep: Dragon Heist. 🙂

Uktar

10 uktara jest Tehennteahan, kolejne święto z kalendarza kapłanów Waukeen. Tym razem poświęcone rzmieślnikom. Tego dnia uczty przeplatają się z prezentacjami nowych wynalazków. To także dzień celebracji wśród Helmitów – podczas wyścigów i uczt upamiętnia się Bordrosa.

Ostatniego dnia miesiąca, w wigilię Święta Księżyca, kapłani Gargautha odprawiają rytuały Wiązania. Odnawiają wówczas cyrograf z bóstwem, składając mu w ofierze złoto, magiczne przedmioty i wiedzę.

Masz postać wyznającą któreś z powyższych bóstw? Możesz na własną rękę podjąć inicjatywę świętowania w trakcie waszej kampanii! 😉 Mam nadzieję, że tekst się przydał.

One comment

  1. Sebastian Buczyński

    Mentalna kontrola nad zachodzeniem w ciąże (urodzeń) mnie zawsze rozbawia, ale myślałem, że mało kto to czytał i zna takie smaczki/dziwności w FR. Gratulacje, bo zrobiłaś to co ja planuję zrobić od kilku lat. Dziękuję za zrobienie tego za mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *