Jesień w Zapomnianych Krainach

Jesień w Zapomnianych Krainach

Szukasz pomysłu na jesienną sesję w Faerunie? Dyniowych przyjęć i pełnych grozy spotkań opisano już wiele. Tu zaczerpniesz inspiracji do przygód bazujących na faeruńskim kalendarzu. Opisałam święta kultów z rozmaitych panteonów. Wspomniałam też o kilku ważnych rocznicach.

Pamiętaj, że na przełomie lat, niektórzy bogowie mogli być akurat martwi lub uwięzieni. Nie znajdziesz tutaj też cyklicznych świąt, występujących każdego dekadnia lub miesiąca. 🙂 Miłej lektury!

Eleint

Jesień zaczyna się w trakcie Gaśnięcia, dziewiątego miesiąca roku. Siódmego eleinta obchodzone jest jedno z dwunastu świąt ku czci Waukeen – Spryndalstar. To dzień podkreślający znaczenie magii, świetna data dla magicznych targów i znajdowania sponsorów dla badań nad naturą magii.

Kilka dni później, 16 eleinta, jest rocznica śmierci Bhaala, który zginął w Czasie Kłopotów, w 1358 RD. (Zabity przez Cyrica za pomocą Zguby Bogów, czyli boga Maski pod postacią miecza).

21 eleinta, w równonoc jesienną, niektóre kościoły różnych panteonów obchodzą swoje święta. Wyznawcy bogini avarieli, Aerdrie Faenyi, tańczą w powietrzu, a czciciele Rillifane’a Rallathila wśród drzew, podziwiając ich nowe barwy podczas Transformacji. Kult Mielikki oddaje cześć swej pani, a uthgardzkie klany spotykają się, by umocnić sojusze i odprawić rytuały. Z całą pewnością, nie tylko z tego powodu to bardzo magiczna noc.

Obfite Plony

Z końcem dziewiątego miesiąca i przed rozpoczęciem dziesiątego odbywają się Obfite Plony. To czas uczt związanych z jesiennymi zbiorami i data wyznaczająca najwyższy czas na ostatnie podróże przed zimą. Według tradycji, kto zamierza wyruszyć w drogę, robi to właśnie następnego dnia. Poza niziołkami, które świętują dalej (jak zwykle, pierwszego dnia miesiąca).

W wielu regionach jest to czas rocznic istotnych wydarzeń, które miały miejsce właśnie tego dnia z uwagi na jego podniosłość. Władcy przyjmują audiencje, odnawiane są przysięgi i rozkazy. Gildie kupieckie spotykają się, by omówić politykę cenową, a zwykły lud bawi się na jarmarkach i festynach.

Jest też tradycja, według której krasnoludy tego dnia piją tylko wodę (a elfy rosę, ale to nikogo nie zdziwi) – jednak od pewnego czasu odchodzi ona w niepamięć. 😉

Pomysł na background: Mówi się, że dzieci urodzone tego dnia są ulubieńcami Tymory. Istnieją też legendy o ludzkich kobietach urodzonych w Obfite Plony, posiadających dziwaczne zdolności, jak… Mentalna kontrola nad zachodzeniem w ciążę. Pytania kierujcie do Eda Greenwooda!

Marpenoth

Miesiąc rozpoczyna następne ze świąt kościoła Waukeen – Marthoon. Tego dnia podkreśla się ważną rolę strażników i najemników strzegących kupców. 9 marpenotha, wyznawcy Marthammora Duina po raz kolejny w roku proszą boga o błogosławieństwa w przyszłych bitwach. Dwa dni później, 11 dnia miesiąca, kult Hoara celebruje Nadchodzącą Zagładę. Według Wyznań i Panteonów, “święto to upamiętnia sprawiedliwość, której stanie się zadość, zemstę, która zostanie dokonana, i dobre uczynki, których pamięć nigdy nie powinna zaginąć”. Cały dzień grają na bębnach i składają przysięgi. Dokonują też czegoś, co określono jako “wyczerpujące akty oczyszczenia”. 💩

Marpenoth to także czas ważnych rocznic. W tym miesiącu, w 1358 RD, zakończył się Czas Kłopotów. 15 marpenotha jest zatem rocznica apoteozy Midnight, która została nową Mystrą (i niedługo później, w 1385 DR, znowu zginęła – zabił ją, tak, Cyric! – by odrodzić się w latach 1479-87 RD, po Wydarzeniach-O-Których-Się-Nie-Mówi). 😉 Rocznica zakończenia Czasu Kłopotów jest istotna też dla innych kultów. Tego dnia zginął Myrkul, powrócił Torm, Cyric – jak Midnight – został bogiem.

22 marpenotha kult Tymory obchodzi święto uważane za rocznicę rozpadu Tyche, a więc i narodziny Pani Szczęścia (i jej złośliwej siostry Beshaby). Ostatniego dnia miesiąca, tylko w latach 1372-1383 RD, w Twierdzy Zhentil odbywa się doroczna impreza Cyrica. 30 marpenotha odbywa się też faeruńskie Halloween z przygody Waterdeep: Dragon Heist. 🙂

Uktar

10 uktara jest Tehennteahan, kolejne święto z kalendarza kapłanów Waukeen. Tym razem poświęcone rzmieślnikom. Tego dnia uczty przeplatają się z prezentacjami nowych wynalazków. To także dzień celebracji wśród Helmitów – podczas wyścigów i uczt upamiętnia się Bordrosa.

Ostatniego dnia miesiąca, w wigilię Święta Księżyca, kapłani Gargautha odprawiają rytuały Wiązania. Odnawiają wówczas cyrograf z bóstwem, składając mu w ofierze złoto, magiczne przedmioty i wiedzę.

Masz postać wyznającą któreś z powyższych bóstw? Możesz na własną rękę podjąć inicjatywę świętowania w trakcie waszej kampanii! 😉 Mam nadzieję, że tekst się przydał.

One comment

  1. Sebastian Buczyński

    Mentalna kontrola nad zachodzeniem w ciąże (urodzeń) mnie zawsze rozbawia, ale myślałem, że mało kto to czytał i zna takie smaczki/dziwności w FR. Gratulacje, bo zrobiłaś to co ja planuję zrobić od kilku lat. Dziękuję za zrobienie tego za mnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *