20 ogłoszeń z przydrożnej gospody

20 ogłoszeń z przydrożnej gospody

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z RPG, trafiłam na bloga z krótką listą przykładowych ogłoszeń w stylu fantasy. Zainspirowały mnie one do kilku sesji, a część wykorzystałam do kreacji świata. Tablice ogłoszeń to nie tylko zbiór questów, ale też źródło informacji o lokalnych sprawach, o ludziach i ich problemach. Można na nich umieścić ważne poszlaki, listy gończe i zamówienia. Najważniejsze jest jednak, by ubrać je w odpowiednie słowa. Mam nadzieję, że moje propozycje zainspirują cię tak, jak mnie zainspirował blog znaleziony przed laty! 🙂

Poniżej znajdziesz tabelę, z której możesz wybrać lub wylosować ogłoszenia do wykorzystania we własnych przygodach. Za każdym, nawet pozornie nieinteresującym anonsem, może kryć się jakaś historia. Nawet najwięksi bohaterowie potrzebują czasem usług lub wiedzy doświadczonej szwaczki, a spotkanie z nią może okazać się zaskakujące na wiele sposobów. Wypalacze węgla mieszkający w górach to doskonali przewodnicy, a rzemieślnicy dostarczą komponentów lub naprawią ekwipunek. To też źródło wiedzy o reputacji mieszkańców okolicy, którą gracze mogą kreatywnie wykorzystać.

k20
1Wyszykuję liściarkę dla kóz i wołu.
2Dostarczamy węgiel i smołę drzewną, oraz potaż. Na przednówku przeprowadzimy przez góry.
3Zaciągnij się do straży miejskiej, wikt i opierunek, przydział piwa, pytać w garnizonie!
4Córa moja poszła bukiew wyzbierać i nie wróciła. Za pomoc nie zapłacę, ale córę oddam mężnym chwatom!
5Zaceruję każdą dziurę, uszyję koszulę i nadziegciuję skóry w zamian za borowiki, kości i olej lniany.
6Najmę ochronę na czas prywatnego przyjęcia w mojej posiadłości. Ze względu na znakomitości wśród gości, wymagana dyskrecja. Płatne z góry. Żadnych pytań!
7Za siołem widziano wędrującego szkieleta. Jest uzbrojony! Za jego głowę sołtys płaci złotem!
8Gar rosołu i kilka monet za złapanie drani, którzy zniszczyli mój kurnik i powiększyli koguta! Także: sprzedam metalowe jajka.
9Pannom i kawalerom za drobną opłatą zdradzę, gdzie w kniei rośnie rzadki kwiat paproci.
10Nie wiem co, ale coś zeżarło mi krowę. Sprawdzijcie mi pole, a zapłacę. I kupię krowę.
11Wyjątkowa aktorka, śpiewaczka i gawędziarka uświetni twoje przyjęcie, podróż lub zaślubiny! Plotki jakobym kradła mężów to pomówienia konkurencji, ręczę za siebie!
12Za mjastem jaskińa. W jaskińa potwur. Potwur zdeh damy złoto.
13Potrzebuję pomocy w zdobyciu serca wybranki z innej wsi! Ktokolwiek jest w stanie mi pomóc, może liczyć na nagrodę, bylebym uszedł za bohatera w jej oczach! Oddam wszystkie oszczędności!
14Potrzebuję wiwerniego jaja, dobrze płacę!
15Wyleczę świerzb, zajady i liszaje, a także kulawkę u owiec, pryszczycę, parchy i owrzodzenia. Okadzę bydło przed czarami. Żadnej magii, tylko poważna medycyna!
16Żonie mej wypadły włosy i nie przestaje ryczeć. Kto pomoże, ten wybierze sobie najlepszego konia z mojej stajni.
17Dwa księżyce idą jak brat mój, Fiore, na list nie odpowiada. Roli nie lza ostawić, tedy spłacę kto za mnie sprawdzi, czy brat zdrów jest i cały.
18Mafalla to zołza.
19Zaginął mój kochany zwierzaczek, nagroda dla szczęśliwego znalazcy. Uwaga na poparzenia!
20Poszukiwany tolerancyjny i dyskretny medyk do grupy osób o niecodziennych przypadłościach. Nie padniemy więcej ofiarą naciągactwa szarlatanów!

Jeśli uważasz, że takie ogłoszenia przydadzą ci się podczas przygotowań do sesji, daj znać w komentarzu. Postaram się wymyślić ich więcej!

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *