Skąd brać darmowe, legalne obrazki do RPG?

Skąd brać darmowe, legalne obrazki do RPG?

Niestety – prawa autorskie wciąż są zbyt rzadko respektowane. Strony na Facebooku każdego dnia udostępniają grafiki bez zgody twórców. “Źródło: …” to najczęściej za mało, a żartobliwe dopiski “ukradzione od…” są bardziej prawdziwe, niż może się wydawać. Szanowanie praw autorskich jest ważne, bo to nie przez ACTA, a przez złodziejstwo twórcy mogą zniknąć z Internetu. Nie po to pracują, żeby ktoś inny na tym zarabiał lub ich dziełami nabijał sobie lajki.

Może to wydawać się śmieszne, ale żyjemy w czasach, w których głupie lajki mają swoją wartość w złotych monetach. 😉

Jeśli planujesz wydać przygodę, tworzysz – jak ja – bloga lub prowadzisz fanpage, zawsze miej pewność, że dodajesz tam grafiki, na których użycie masz zgodę. Jeśli masz co do tego wątpliwości, nie używaj takiego obrazka. Lub dopytaj u źródła, czyli u autora.

Licencje i domena publiczna

Jeśli twórca wrzuca do Internetu obrazki na licencji Creative Commons lub podobnej, na pewno zadba o to, żeby inni o tym wiedzieli. Licencje te stanowią informację, co i jak można zrobić z danym dziełem. Zwróć uwagę na to, że licencje CC różnią się między sobą. Niektóre pozwalają na użytek komercyjny, inne na niekomercyjny, jeszcze inne zabraniają przekształcania. Odszyfruj skróty i ich przestrzegaj! 🙂

To oczywiste, że najładniejsze dzieła najczęściej są zastrzeżone. Jeśli chcesz upiększyć swoją pracę mistrzowskimi ilustracjami – opłać mistrza. To nie zawsze jest tak drogie, jak może się wydawać. W innym wypadku, masz do dyspozycji ogromne zbiory z wielu darmowych źródeł. Zanim zaczniesz je przeczesywać, rzuć też okiem na zagadnienie domeny publicznej. Przyda ci się podczas odczytywania zasad na różnych portalach.

A oto i one:

Źródła darmowych grafik, zdjęć, tekstur i ilustracji

National Gallery of Art

Darmowe obrazki do RPG

Skany pokaźnych zbiorów NGA dostępne są w rozdzielczości odpowiedniej do druku: nawet do 4000 px. Przepiękne pejzaże i dawne portrety znajdą zastosowanie w wielu settingach, a rysunki i grafiki sprawdzą się świetnie w roli handoutów. Nic, tylko przebierać!

Strona: https://images.nga.gov

Wikimedia Commons

Ponad 50 milionów plików robi wrażenie. Przeglądanie utrudnia fakt, że różne pliki mają różne licencje. Są za to łatwo dostępne i dobrze opisane. Przykładowa licencja wygląda tak:

Zasady opisane są tak klarownie, że wystarczy podstawowa znajomość angielskiego lub Google Translate, żeby się połapać. W razie czego, można też kliknąć w nazwę licencji: Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International i na stronie CC zmienić język na polski. 🙂

Można też szukać bezpośrednio w kategorii Public Domain.

Strona: https://commons.wikimedia.org

Old Book Illustrations

Darmowe obrazki do RPG

Jak nazwa wskazuje, tutaj znajdziesz skany ilustracji ze starych książek. Wszystkie należą do domeny publicznej i wiele z nich może się przydać przy okołoRPGowych tematach.

Strona: https://www.oldbookillustrations.com

Pixabay

Darmowe obrazki fantasy

Wśród tuzinów banków zdjęć, Pixabay wyróżnia się tym, że w swoich zbiorach ma całkiem sporo ilustracji i fotomontaży. Wszystkie są darmowe i do użytku komercyjnego. Możesz z nimi zrobić wszystko, poza odsprzedawaniem jako zdjęcia w niezmienionej formie itd.

Strona: https://pixabay.com/

Unsplash

Do niektórych settingów nadadzą się fotografie. Mogą zmienić się nie do poznania, przy odrobinie znajomości Photoshopa. Mój ulubiony bank zdjęć to Unsplash – zbiory są darmowe i do użytku komercyjnego.

Strona: https://unsplash.com/

Open Game Art

Darmowe grafiki do gier

To przykład strony z darmowymi assetami do gier. Wiele z nichsprawdzi się także przy RPG. Chociażby przy mapach. Są tam tekstury, gify, a nawet całe interfejsy! Strona umożliwia wyszukiwanie po rodzaju licencji, co znacznie ułatwia sprawę. 🙂

Strona: https://opengameart.org


Mam nadzieję, że z moją pomocą będziesz poruszać się wśród licencji nieco pewniej. Pamiętaj jednak, że nie jestem prawnikiem, a zasady mogą się zmienić. Dla własnego spokoju, czytaj zasady, trzymaj porządek w plikach i przestrzegaj licencji. Pamiętaj, że swoimi zasadami rządzą się też takie treści, jak zasady gry, opisy świata lub logo.

To duży ukłon w kierunku twórców, wyraz szacunku do ich pracy. Taki gest czyni też Internet trochę lepszym miejscem!

Jeśli znasz inne portale z ciekawymi zbiorami darmowych grafik, daj znać. A może samodzielnie tworzysz grafiki na potrzeby swoich publikacji? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *