Szybka i łatwa interaktywna mapa do RPG online!

Szybka i łatwa interaktywna mapa do RPG online!

Oczywiście, można iść na Roll20 lub inny interaktywny stół do RPG. Jeśli jednak szukasz czegoś bardzo podstawowego, bez zbędnych bajerów, sprawdź mój sposób na wykorzystanie Google Slides.

Jak szybko zrobić interaktywną mapę do RPG?

Jeśli masz pod ręką grafikę, zajmie ci to dosłownie kilka minut!

Duże, rozległe mapy raczej się nie sprawdzą, bo Google Prezentacje nie umożliwiają wygodnego zoomowania. To jednak ich jedyna wada, jeśli masz minimalistyczne potrzeby. No, to stwórz nową prezentację i zaczynamy:

1 – Wgraj mapę jako tło

Wystarczy, że klikniesz prawym przyciskiem myszy na ekranie i wybierzesz opcję Zmień tło. Znajdziesz tam kilka różnych opcji przesyłania – z tym sobie poradzisz!

Skasuj też domyślne pola tekstowe, nie przydadzą się póki co.

2 – Dostosuj grafikę z mapą

Po wgraniu mapy, obrazek pewnie rozciągnie się brzydko, ale to nic. Wystarczy dopasować rozmiar strony/slajdu do wymiarów grafiki. W tym celu, przejdź w menu Plik, a potem w Ustawienia strony.

Wybierz z listy format niestandardowy, dzięki czemu ustawisz wymiary w pikselach. 🙂

3 – Dodaj tokeny

Tokeny wystarczy przeciągnąć z folderu lub wgrać jak zwykły obraz. Pewnie będą za duże, ale łatwo przeskalować je do wymiarów kratki. Możesz też dodać kolorowe nakładki (np. kiedy jeden z graczy stworzy swoją magiczną kopię). W tym celu kliknij na token najpierw lewym (żeby zaznaczyć), a potem prawym przyciskiem myszy. W menu znajdziesz Opcje formatowania.

Ja tokeny robię na Roll Advantage. 🙂

4 – Udostępnij link graczom

Pamiętaj, by wybrać opcję udostępnienia do edycji. Dzięki temu, gracze będą mogli przesuwać swoje tokeny. Wszystko będzie widoczne w czasie rzeczywistym!

Gotowe! Można grać. 😀

Ostatecznie, po ukryciu górnego menu, przy pełnym ekranie (w Chrome to przycisk F11), prezentuje się to następująco:

Oczywiście, nie jest to rozwiązanie dla każdego – raczej dla zaufanych grup, które mają już swój sposób na komunikację i rzucanie kostkami, a potrzebują tylko wizualizacji mapy lub innych obrazków. 🙂 Daj znać, czy się przydało!

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *