Najważniejsze miejsca

Faktoria “Dary Lasu”

Faktoria centrum życia miasteczka RPG

To, bez wątpienia, najważniejszy budynek w miasteczku. Jest spichlerzem, magazynem i siedzibą rady. Zapadają tu najważniejsze decyzje dotyczące handlu, a w Chrustach nie brak rzemieślników, zbieraczy i myśliwych. Towary gromadzone w faktorii są niezwykle różnorodne, dzięki czemu karawany dość szybko wracają.

Pod faktorią znajdują się rozległe piwnice, zamknięte na solidny zamek. Tylko członkowie rady mają do nich dostęp.

Na piętrze znajdują się pokoje, w których mieszkają pracownicy faktorii, odpowiedzialni za magazynowanie dóbr i pomoc karawanom.

Kaplica Dobrego Słowa

W dwóch chatach złączonych niewielką kaplicach mieszka kilku uczonych, a z nimi kapłan bóstwa patronującego nauce (np. Deneira, jeśli gracie w Faerunie). Większość czasu zajmuje im pielęgnowanie wiedzy o faunie i florze tego regionu.

Spisują także kroniki Chrustów, w których odnotowane są najważniejsze daty, w tym urodzeń, ślubów i zgonów.

Przed kaplicą znajduje się niewielka figura uosabiająca jej patrona. Kilka lat temu ktoś ją uszkodził, przez co drewniany posąg cieszy się ukutą z miedzi głową. Sprawca do dziś się nie przyznał, ale co roku, w rocznicę zdarzenia, ktoś zostawia na progu kaplicy koszyk z malinowym plackiem.

Główny plac

Główny plac to po prostu najszersza część drogi, która przebiega przez Chrusty – wiodąc na północ, do najbliższej wsi, i na południe, w stronę skraju lasu.

Po wschodniej stronie drogi stoją kramy, gdzie w ciągu dnia można kupić jedzenie i sprzęty potrzebne w gospodarstwach. Wokół straganów zawsze się ktoś kręci, nawet wieczorem, kiedy służą po prostu za miejsce spotkań.

Z zachodniej strony drogi, kilka tygodni temu, rozłożył swój namiot dziwaczny cyrulik. Oferuje on mieszkańcom wioski, za pełną zgodą rady, swoje usługi. Niektórzy zastanawiają się, jak go przekonać, by pozostał w miasteczku. Nawet mimo tego, że jak dotąd nie napomknął ani razu o rychłym wyjeździe.

Dom Starszej Łowczyni

Kiedy dziecko zaczyna wyrastać ponad stół, co księżyc posyłane jest do Starszej Łowczyni. Pod jej okiem młodzież od najmłodszych lat uczy się strzelectwa. Najlepsi dostają przydział do milicji, inni zostają myśliwymi. Dla pozostałych, to tylko kolejna umiejętność, jaką nabywają przed odnalezieniem zawodu.

Starsza Łowczyni, Mhaja, zwykle przebywa w lesie. Z tego powodu jej dom zazwyczaj stoi pusty, pełniąc rolę zbrojowni. Dostęp do środka mają tylko niektórzy członkowie milicji oraz rada.

Tartak

Tartak pracuje od rana do nocy, krojąc na deski drwa, których nie spławiono rzeką. Z nich powstaną meble, płoty, podłogi i ściany nowych domów.

Tartak jest w posiadaniu jednej rodziny, ale służy całemu miastu. Każdy, według potrzeby, może z niego skorzystać.

Niekiedy zdarzają się przez to kłótnie.

Karczma “Pod muchomorkiem”

Sezonowa kuchnia gospodarza to prawdziwe dzieło sztuk kulinarnych. Grzybowe zupy, dziczyzna, gęste sosy, placki jagodowe, bułeczki z truskawkami, przepiórki i rzeczne ryby w maśle czosnkowym. Wszystkie dania uchodzą za specjały i zdarza się, że do Chrustu przybywa ktoś z daleka, tylko po to, by ich spróbować.

Niemal całą dobę, w karczmie ktoś przygrywa. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak wieczorem. Wielu mieszkańców miasta ściąga na występy lub żeby posłuchać bajań.

Najpopularniejszym napojem jest lokalne piwo, ciemne, torfowe, o silnym aromacie dymu, a także nalewka z leśnych owoców.

Tajemniczy posąg

Nikt nie wie, a przynajmniej nikt nie przyznaje się do tego otwarcie, skąd wziął się posąg na skraju miasteczka. Pewnej nocy, którą pamiętają tylko najstarsi mieszkańcy Chrustów, statua po prostu zjawiła się pomiędzy drzewami.

Posąg przedstawia mężczyznę z twarzą zasłoniętą suknem, zupełnie jakby trącił je wiatr. Spod kamiennej tkaniny wystaje długa broda i dłoń z misternie rzeźbionym pierścionkiem.


Na następnej stronie: Historia i pogłoski

 1. Buczek

  Hej, bardzo fajny opis – lokacja 😉 Kolejny z Twoich pomysłów – prac które chcę wprowadzić na swojej sesji. Jedynie opis posągu trochę niejasny – czy dobrze rozumiem że to postać z tkaniną na głowie? Twarz jest zasłonięta i tylko broda jest widoczna? Pozatym świetna robota, tak trzymaj 😉

 2. Czlowiek w potrzebie

  Obudzić się 30 min przed sesją że w sumie nic się kompletnie na nią nie ma po czym zajrzeć z nadzieją na ten blog i przekonać się że sesja jednak będzie uratowana to jakby umrzeć i zmartwychwstać.

 3. Deranus

  “W dwóch chatach złączonych niewielką kaplicach mieszka kilku uczonych,” (strona 2)- mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co to znaczy? Nie rozumiem zdania.
  “Pół stajania za miastem” (strona 1)- tzn. jaka odległość? Nie znam jednostki odległości “stajania”
  Jeśli się czepiam- no cóż, po prostu pytam, gdyż nie rozumiem.

  1. Pandora

   Stajanie to jednostka miary, wynosi mniej więcej tyle, ile przebędzie koń pomiędzy dwoma popasami.

   A opis chaty, może faktycznie niejasny. Możesz opisać dowolnie, po swojemu. 🙂 Ja sobie wyobraziłam dwie chaty połączone wspólnym dachem, a między nimi kapliczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *