Sekrety ludzi lasu – pełna przygód lokacja do RPG

Sekrety ludzi lasu – pełna przygód lokacja do RPG

Daleko od wielkich miast, głównych traktów i świątyń, gdzie wśród leśnych ostępów zbiegają się ścieżki, leży niewielkie miasteczko. Zbudowane wspólnymi siłami pradziadów, rozrastało się z każdym pokoleniem. Kolejne chaty stawały w miejscu wyciętych drzew, stając się domem młodych par i wędrowców, którzy znaleźli ostoję w tej społeczności. Powietrze tu pachnie taninami stosowanymi w garbarni, jagodami, żywicą i mokrym drewnem.

W tej notce przeczytasz o bezimiennym miasteczku, położonym w środku głuszy. Lokacja ta może być sceną dla jednej sesji lub całej kampanii RPG. Na kolejnych stronach znajdziesz informacje o najważniejszych miejscach, mieszkańcach i tajemnicach lasu. Podsunę ci także kilka pomysłów na spotkania.

Dla ułatwienia, przyjmuję, że miasteczko nosi nazwę Chrusty, ale ty nazwij je, jak tylko chcesz.

Zapraszam do lektury. 🙂

Mapa miasteczka

Mapa miasteczka fantasy w lesie

Populacja: 382 (ludzie, półelfy, krasnoludy, niziołki)

Władza: rada składająca się z kilku osób, pełniących najważniejsze funkcje w mieście

Sprzedaje: drewno, skóry i futra, meble, łuki i strzały

Kupuje: wyroby włókiennicze, żywność

Centrum życia Chrustów mieści się w faktorii, gdzie są gromadzone wszelkie dobra – mięso, skóry, żołędzie, zioła, leśne owoce, grzyby… Wszystko, co może zrodzić knieja i praca ludzkich rąk. W faktorii dobra te są liczone i segregowane. Część pozostaje w magazynach, część zabiera karawana. Kupcy z Chrustów wędrują przez okoliczne wsie, aż do jednego z odległych miast. Stamtąd zabierają wszystko to, czego może brakować mieszkańcom lasu. Zboże, tkaniny, wyroby z metalu i szkła. Niekiedy, zainteresowanych życiem na uboczu nieznajomych.

Życie w Chrustach

Ta niewielka społeczność pokonała wiele trudów, by zapewnić sobie bezpieczne miejsce do życia. Obecni mieszkańcy Chrustów to potomkowie uciekinierów z niewielkich siół, zniszczonych przez potwory, wojny lub inne, jeszcze potężniejsze siły. To silny, zahartowany lud, gotów walczyć w swojej obronie.

Odległość od innych osiedli sprawiła, że Chrusty stały się samowystarczalne. Handel ułatwia gromadzenie zapasów na czarną godzinę i zapewnia dostęp do informacji ze świata. Miasteczko kilkukrotnie udzieliło pomocy innym wsiom, przez co obecnie bieda daje się we znaki mieszkańcom bardziej niż kiedykolwiek. Mimo to, nie tracą ducha, a każde święto i wesele celebrują godnie. Dzięki temu, następnego dnia nikomu nie brak powodów, by zakasać rękawy.

Okolica

Chrusty znajdują się w sercu rozległej dąbrowy, którą przecina kilka dopływów jednej rzeki, płynącej na skraju lasu, blisko sto kilometrów dalej. Ze względu na wilgotność gruntów, część terenów zajmują łęgi, a w nich olchy, wiązy i jesiony.

Ścieżki wiodące po okolicy są mało widoczne, stąd bez miejscowych, znających las jak własną kieszeń, ciężko się po nim poruszać. W rozpadlinach, norach i jaskiniach skrytych pod korzeniami drzew mieszka zwierzyna łowna, ale i liczne potwory. Sama dzicz obfituje też w niebezpieczne dla wędrowców drapieżne rośliny.

Bagnisko Gdzie Umarła Vera

Moczary rozciągające się pomiędzy dwoma dopływami od lat są owiane złą sławą. Pół wieku temu, zbłądziła tam łowczyni Vera. Dotąd nie wróciła, a jej ciała nie odnaleziono. Staruchy, gawędziarze i dzieci powtarzają szeptem liczne teorie, urastające powoli do miana legendy. Większość nie daje im wiary, ale na moczary mało kto się zapuszcza.

Wycinka

Pół stajania za miastem znajduje się wycinka, gdzie pracują drwale. Nieopodal, wśród młodników mieszka tutejszy leśniczy – samotnik, pełniący swoją funkcję samozwańczo.


W dalszej części tekstu znajdziesz opisy najważniejszych mieszkańców miasteczka, miejsc, a także plotki i pomysły na spotkania. No i pełnowymiarową mapę lokacji. 😉

Na następnej stronie: Najważniejsze miejsca

11 Comments

 1. Buczek

  Hej, bardzo fajny opis – lokacja 😉 Kolejny z Twoich pomysłów – prac które chcę wprowadzić na swojej sesji. Jedynie opis posągu trochę niejasny – czy dobrze rozumiem że to postać z tkaniną na głowie? Twarz jest zasłonięta i tylko broda jest widoczna? Pozatym świetna robota, tak trzymaj 😉

 2. Rehsaj

  Wow, świetny blog. Wykorzystałem u siebie już babuszkę Faarę, teraz wykorzystam Chrusty, w przyszłości skorzystam pewnie jeszcze z paru dobrodziejstw tej strony. Dziękuję bardzo!!

 3. Czlowiek w potrzebie

  Obudzić się 30 min przed sesją że w sumie nic się kompletnie na nią nie ma po czym zajrzeć z nadzieją na ten blog i przekonać się że sesja jednak będzie uratowana to jakby umrzeć i zmartwychwstać.

 4. Deranus

  “W dwóch chatach złączonych niewielką kaplicach mieszka kilku uczonych,” (strona 2)- mógłby mi ktoś wytłumaczyć, co to znaczy? Nie rozumiem zdania.
  “Pół stajania za miastem” (strona 1)- tzn. jaka odległość? Nie znam jednostki odległości “stajania”
  Jeśli się czepiam- no cóż, po prostu pytam, gdyż nie rozumiem.

  1. Pandora

   Stajanie to jednostka miary, wynosi mniej więcej tyle, ile przebędzie koń pomiędzy dwoma popasami.

   A opis chaty, może faktycznie niejasny. Możesz opisać dowolnie, po swojemu. 🙂 Ja sobie wyobraziłam dwie chaty połączone wspólnym dachem, a między nimi kapliczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *